Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się również zasady opodatkowania transakcji aportowych, polegających na wnoszeniu wkładów niepieniężnych do spółek będących podatnikami podatku dochodowego. Zmiany dotyczą zarówno podatników PIT, jak i podatników CIT.
Po zmianach przychodem wnoszącego do spółki wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część jest wartość tego wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze (do 31 grudnia ub. r. przychodem była wartość nominalna udziałów/akcji otrzymanych w zamian za ten wkład).
Jeżeli wartość ta będzie niższa od jego wartości rynkowej albo nie zostanie ona określona w statucie, umowie spółki albo innym dokumencie o podobnym charakterze, to przychodem będzie wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności jego przedmiotu. W celu zminimalizowania ryzyka podatkowego, od 1 stycznia br. przed wniesieniem wkładu niepieniężnego należy rozważyć zabezpieczenie się wyceną rzeczoznawcy majątkowego.
Nowe regulacje mogą wpływać na zwiększenie obciążeń podatkowych podatników PIT i CIT wnoszących do spółek wkłady niepieniężne w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Natomiast aport w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie powoduje nadal powstania przychodu.
Wieloletnie doświadczenie w branży, stabilny i zaangażowany zespół to filary w naszym biurze rachunkowym. Od lat prowadzimy firmy z różnych branż, wiele z nich w tym czasie rozkwitło, wiele sprzedało się za bardzo duże kwoty, jednak zdecydowana większość jest naszymi stałymi klientami.
Od lat pomagamy w zakładaniu i prowadzeniu zarówno działalności gospodarczych jak i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, naszymi klientami są również fundacje i stowarzyszenia. Klienci którzy nam zaufali polecają nas swoim znajomym i przyjaciołom co świadczy o dużym zaufaniu jakim nas obdarowali.