+48 505 102 708a.mrozik@grupaoaktree.pl FaceBook
Oak Tree - biuro rachunkowe Warszawa
Oak Tree - biuro rachunkowe Warszawa
Obniżony limit płatności gotówkowych

Od 1 stycznia 2017 r. firmowe płatności powyżej 15 000 zł mogą być realizowane wyłącznie za pośrednictwem rachunku płatniczego danego przedsiębiorcy. Podatnicy PIT prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oraz podatnicy CIT nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatku w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji o wartości przekraczającej 15 000 zł została zrealizowana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.
 

Dotychczas limit płatności gotówkowych wynosił 15 000 euro. Ponadto, do 31 grudnia 2016 r. płatność przeprowadzona bez pośrednictwa rachunku w wysokości przekraczającej 15 000 euro nie wiązała się z żadnymi konsekwencjami podatkowymi. Wyjątkiem była sytuacja, gdy organy podatkowe w toku postępowania podatkowego stwierdziły, że transakcja, z którą wiązała się płatność, nie miała w rzeczywistości miejsca.

 

Obecnie płatność powyżej 15 000 zł oznacza brak prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została zrealizowana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

 

Gdy wydatek związany z daną transakcją zrealizowaną wbrew nakazowi został zaliczony do kosztów podatkowych przed dniem gotówkowego rozliczenia się przedsiębiorców, podatnik ma obowiązek zmniejszyć koszty uzyskania przychodów albo – w przypadku braku możliwości ich zmniejszenia – zwiększyć przychody w miesiącu, w którym miała miejsce płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

 

Nowe regulacje podatkowe mają zastosowanie do płatności przeprowadzanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2016 r. W przypadku „przesuniętych" lat podatkowych przepisy przejściowe stosuje się odpowiednio. Podatnicy znajdujący się w takiej sytuacji mają zatem więcej czasu na przygotowanie się do zmian.

Dodano: 09-08-2017
Dlaczego warto nas wybrać

Wieloletnie doświadczenie w branży, stabilny i zaangażowany zespół to filary w naszym biurze rachunkowym. Od lat prowadzimy firmy z różnych branż, wiele z nich w tym czasie rozkwitło, wiele sprzedało się za bardzo duże kwoty, jednak zdecydowana większość jest naszymi stałymi klientami.

Od lat pomagamy w zakładaniu i prowadzeniu zarówno działalności gospodarczych jak i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, naszymi klientami są również fundacje i stowarzyszenia. Klienci którzy nam zaufali polecają nas swoim znajomym i przyjaciołom co świadczy o dużym zaufaniu jakim nas obdarowali.

Najnowsze aktualności podatkowe
Biuro Rachunkowe Macc Partner sp. z o.o
02-757 Warszawa
ul. Pory 78
Wykonanie strony WWW - Devilart