+48 505 102 708a.mrozik@grupaoaktree.pl FaceBook
Oak Tree - biuro rachunkowe Warszawa
Oak Tree - biuro rachunkowe Warszawa
Kwota wolna od podatku - kto zyska, a kto straci

Z dniem 1 stycznia 2017 r. prowadzono również nowe regulacje w zakresie kwoty wolnej od opodatkowania PIT.


I tak od 1 stycznia 2009 r. kwota wolna od podatku wynosiła niezmiennie 3 091 zł. Regulacja, która obowiązuje od 1 stycznia 2017 r., wprowadziła degresywną (malejącą) kwotę wolną od opodatkowania, zależną od dochodów uzyskiwanych przez podatników. Zwolnione od opodatkowania są dochody nieprzekraczające w roku podatkowym 6 600 zł.

 

W przypadku dochodów od 6 600 zł do 11 000 zł kwota wolna stopniowo się zmniejsza.

 

Przy dochodach od 11 000 zł do 85 528 zł rocznie wynosi ona tyle co w latach poprzednich (3 091 zł).

 

Dla osób o dochodach powyżej 85 528 zł rocznie kwota wolna stopniowo się zmniejsza.

 

Natomiast podatnicy zarabiający od 127 000 zł rocznie zostali zupełnie pozbawieni kwoty wolnej.

 

Nowa kwota wolna wpływa także na sposób kalkulacji zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego Przepis nakazuje zatem szacowanie, już na początku roku, czy osiągane przez podatnika dochody będą mieścić się w pierwszym czy drugim przedziale obowiązującej skali podatkowej.

 

W zależności od tego trzeba będzie ustalać możliwość pomniejszania podatku o kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł. Nowe przepisy co do zasady nie wprowadzają zmian w zakresie poboru zaliczek przez pracodawcę w trakcie roku podatkowego.

 

Zmiany wynikają jedynie z konieczności dostosowania zaliczek do zmienionej skali podatkowej. Nadal pracodawca obniża zaliczkę o 1/12 kwoty 556,02 zł, pod warunkiem że otrzyma od pracownika przed wypłatą pierwszego w danym roku wynagrodzenia odpowiednie oświadczenie. Zasadniczo opodatkowanie według nowej skali podatkowej będzie następować dopiero w momencie składania zeznania rocznego.


Zdaniem Ministerstwa Finansów, z obniżonej 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych będzie mogło skorzystać blisko 400 tys. (czyli ok. 90 proc) podatników CIT.

Dodano: 09-08-2017
Dlaczego warto nas wybrać

Wieloletnie doświadczenie w branży, stabilny i zaangażowany zespół to filary w naszym biurze rachunkowym. Od lat prowadzimy firmy z różnych branż, wiele z nich w tym czasie rozkwitło, wiele sprzedało się za bardzo duże kwoty, jednak zdecydowana większość jest naszymi stałymi klientami.

Od lat pomagamy w zakładaniu i prowadzeniu zarówno działalności gospodarczych jak i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, naszymi klientami są również fundacje i stowarzyszenia. Klienci którzy nam zaufali polecają nas swoim znajomym i przyjaciołom co świadczy o dużym zaufaniu jakim nas obdarowali.

Najnowsze aktualności podatkowe
Biuro Rachunkowe Macc Partner sp. z o.o
02-757 Warszawa
ul. Pory 78
Wykonanie strony WWW - Devilart